Tuesday, 6 April 2010

Alien Life in Solar System

Pátý a bohužel poslední díl Wonders of the Solar System s podtitulem Aliens je nejúchvatnější z této výborné série BBC, o které jsem tu minulých pět týdnů psal. Čekal jsem, že závěr musí být fantastický a Cox mě nezklamal. Poslední díl Aliens sice pro mě neměl takovou sílu jako 13. díl série Cosmos Carla Sagana, který považuji za nejlepší počin na poli populární vědy, ale velmi se mu blíží.

Už samotný fakt přiblížení se Saganovu dílu Who Speaks For Earth vyzdvihuje Coxe ke hvězdám a navíc je celá série podpořena velmi pěknou a pasující hudbou (což mám z dnešního sledování potvrzeno od odborného zdroje).

Když jsem si minulý týden četl anotaci posledního dílu, nemohl jsem pomalu každou noc dospat. Věděl jsem totiž, že tématem bude to, co mě posledního půl roku zajímá zdaleka nejvíce: možnost života mimo zemskou biosféru, methan v atmosféře Marsu, život v ledu a pod ním a v neposlední řadě voda jako "mediátor" života.

Toto téma jsme již několikrát zmínil a již delší dobu připravuji ucelenější příspěvek se shrnutím četby na toto téma. Jedno je bohužel jisté, cokoliv napíšu (to neznamená, že se vzdávám, samotná definice života na bázi chemie je velmi zajímavé téma) nebude to mít ani ze setiny takovou sílu jako Coxovo vyprávění a hlavně jeho živé výlety za nejnepřátelštějšími podmínkami na zemi. Pod mořem, v sirnaté jeskyni a poušti nám prof. Cox ukazuje, že přesto co bychom čekali, všude existuje život. Srovnáním těchto prostředí s podmínkami na Európě a Marsu vyvstávají opět nádherné paralely. Tento díl je jednoduše naprostou povinností pro každého, kdo používá mozek.

Pro mě je vrcholem pátého dílu sestup prof. Coxe s hlubinným batyskafem do hloubky více než kilometru pod mořskou hladinu. Naprosto souhlasím s tím , když Cox říká, že takový sestup je to nejpodobnější letu do vesmíru co můžete podniknout.  Prostředí, kde je tlak až 250 větší než na povrchu země a teplota se u vřídel pohybuje až okolo 300 stupňů Celsia, je spolu s ledovci Antarktidy tím nejnehostinnějším prostředím pro život a přesto překypuje životem. Prozatím známe přes 4000 druhů žijících  i v těch největších hloubkách oceánu (a naše poznávání v této oblasti v podstatě ještě nezačalo). Podobná fakta nám dávají obrovskou naději, že podobné podmínky mohou podporovat život i na jiných místech Sluneční soustavy, jako je Jupiterův měsíc Európa.

V době (a po ní) kdy Cox seriál připravoval došlo k dalším úžasným objevům jako je tekutá voda pod poměrně křehkými vrstvami ledu na měsíci Encelladus. Připočteme-li si také nejnovější nálezy komplexních forem života na zemi v naprosto neuvěřitelných podmínkách pod ledem, vychází nám velmi jednoduchá rovnice. Život nemusí existovat jen na těch "nejpravděpodobnějších místech" jako Európa či krátery Marsu, které zmiňuje Cox, ale téměř kdekoliv ve sluneční soustavě. Kterákoliv masa ledu (jako ty na Měsíci) pod povrchem, skrytá před smrtícím zářením, může překypovat životem.

Život by tak byl je velmi běžným fenoménem ve Sluneční soustavě a tudíž i vesmíru. Představte si skoro každý měsíc a planetu s nejrůznějšími (i komplexními) formami života v miliardách miliard  soustav podobných té naší. Co z toho por nás vyplývá? Pro mě se vše opět spojuje do "principu obyčejnosti", Cox vám však nabídne za zvuků pěkné hudby "optimističtější" interpretaci lidí jako posledního "divu sluneční soustavy". Tak běžte a dívejte se. Na seriál, a jelikož je už teplo, tak hlavně na hvězdy.

Torrent ZDE

Search This Blog

About me

My photo
Co je to život vesmír a tak vůbec. Taky něco o víře, kosmologii, astronomii a možná i filosofii.

Topics

AddThis

Share |